...daugiau nei šiltnamis!

Dėl gana trumpo ir vėsoko Pabaltijo klimato kone pusę metų praleidžiame uždarose patalpose. Pavasario šalnos, vasaros lietūs ar rudens darganos neleidžia ilgiau mėgautis patinkančia veikla gryname ore, savo sodo aplinkoje. 

Yra būdų reikšmingai pratęsti šį laiką, net ir užėjus pirmosios šalnoms. Pasitelkę šiek tiek žinių, fantazijos, laiko ir išteklių galime susikurti šiltą ir jaukią kiemo oazę, kurioje bus malonu būti dažną pavasario, vasaros ar rudens valandą.

Šiltnamis - vienas populiariausių nuosavų valdų sodų statinių Lietuvoje. Daugelis mūsų neįsivaizduojame vasaros pietų stalo be savame šiltnamyje užaugintų šviežių, švarių, kvapnių daržovių: pomidorų, paprikų, agurkų, salotų ar cukinijų.

Greenhouse gardenis
Tačiau tradicinis požiūris į šiltnamį, kaip išskirtinai augalams auginti skirtą statinį, keičiasi. Vis daugiau lietuvių atranda ir kitas, vakarų ir šiaurės Europos šalyse (ypač Anglijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Švedijoje) populiarias šio sodo elemento paskirtis.

Aliumininės šiuolaikinių šiltnamių konstrukcijos - ypač tvirtos ir ilgaamžės. Saugaus grūdinto stiklo danga, formos, spalvos ir vidaus įrangos įvairovė leidžia kiekvienai šeimai susikurti unikalų, estetišką ir funkcionalų - pačiai įvairiausiai veiklai tinkamą – sodo statinį. Jo naudojimo paskirtį galima lengvai keisti atsižvelgiant į metų laiką ar poreikį.

Tetra gardenis

Nors augalai išlieka pagrindiniu daugelio šiltnamių vidinės aplinkos elementu, tačiau pastebima, kad šiuolaikiniame šiltnamyje jų sodinama mažiau, auginamos įvairesnės rūšys.

Augalams paprastai skiriama tik dalis erdvės: gėlės, uogų ar daržovių daigai sodinami aukštesnėse medinėse dėžėse, ant sienelės tvirtinamose lentynose arba kabinami šiltnamio pastogėje vazonėliuose. Jei reikia, į stogą sklindanti vidurvasario saulės kaitra stabdoma stoge įstatant ne stiklo, bet storesnius polikarbonato lakštus, užtikrinant gerą vėdinimą, kabinant užuolaidėles ar tiesiog leidžiant vijokliniams augalams natūraliai apkloti stogą ir taip sukurti pavėsį.

Skandinavijoje, Anglijoje ypač mėgiami specialūs sodininko staliukai, ant kurių ne tik patogu prižiūrėti augalus, jo lentynėlėse tvarkingai laikyti įrankius ar vazonus, bet ir pasidėti arbatos puodelį ar šviežiai nuskintų daržovių krepšį.

staliukas siltnamiui gardenis

Tokiu būdu gražiausioje sodo vietoje įrengiamos ypač patrauklios ir funkcionalios poilsio erdvės, kuriose ilsimasi su knyga, rankdarbiu, geriama čia pat nuskintų žolelių arbata, žaidžiama, net dirbama kompiuteriu ar švenčiamos šeimos šventės.

Siltnamyje bijunai prie namo 2

Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens į tokį šiltnamį natūraliai persikelia daug įprastų šeimos veiklų. Stiklo sienos puikiai apsaugo nuo vėjo, lietaus ar vėsumos. Tuo pačiu pro jas puikiai matosi visa sodo aplinkos panorama. Pro jį geriau, nei iš namų, matosi jūsų pačių rankomis sukurti vasaros sodo stebuklai. 

Šiltnamis. Oranžerija. Paviljonas. Veranda. Visi jie – skirtingos formos, bet tos pačios funkcijos sodo „stiklo namai“. Gal kurio labai trūksta jūsų sode?..

Svajokite. Planuokite. Kurkite. Mėgaukitės!

(Iliustracijos: UAB "Gardenis" ir "Bijūnai prie namo" ( http://bijunai-prienamo.lt/ ))

 Gardenis icon

 

Pastaba: Be UAB „Gardenis" sutikimo raštu šios interneto svetainės tekstą ir nuotraukas naudoti kituose informacijos šaltiniuose draudžiama.