Kaip išsirinkti šiltnamį?

Aliuminio siltnamis 

Kad turėtumėte funkcionalų ir patrauklų sodo statinį, prieš jį įsigyjant reikia priimti keletą esminių sprendimų: ką šiltnamyje veiksite, kur šiltnamį statysite, kiek lėšų galite skirti.

 

Šiltnamio funkcija

Šiltnamis - vienas populiariausių sodo statinių Lietuvoje. Daugelis neįsivaizduojame vasaros pietų stalo be savame šiltnamyje užaugintų šviežių, švarių, kvapnių daržovių: salotų, pomidorų, paprikų, agurkų ar cukinijų. Keičiantis mūsų gyvenimo būdui ir pomėgiams, keičiasi ir šiltnamio funkcija: tai tampa ne tik dar vienu neišvaizdžiu, bet neišvengiamu „ūkiniu“ statiniu, bet vienu svarbiausių sodo akcentų. Šiuolaikinis šiltnamis gali būti ir jauki, daugiafunkcė, nuo nepalankaus oro saugančia sodo erdve, kurioje norisi praleisti kuo daugiau šiltojo metų laiko. (Apie kintančias šiltnamio funkcijas išsamiau – skaitykite čia )

 Siltnamyje bijunai prie namo 2   
1 pav. Šiltnamis. Foto - "Bijūnai prie namo" ( www bijunaiprienamo.lt )


Vieta

Šiltnamiui išrinkite saugią, saulėtą ir nevėjuotą sodo vietą. Nestatykite šiltnamio po medžiais ar arti namo, taip išvengsite šešėlio, kuris mažina augalams būtiną šviesos srautą. Be to, krintantys vaisiai, šakos ar sniegas gali pažeisti dangą. Greta augančių medžių šaknys greičiau nusausins jūsų šiltnamio dirvą.

Rekomenduojama šiltnamį statyti taip, kad išilginė jo rėmo ašis būtų nukreipta iš šiaurės į pietus, t. y. šiltnamio šlaitai būtų vakaruose ir rytuose. Tuomet saulės šviesa tolygiai šildys visus paviršius, viduje bus palaikoma vienoda temperatūra. 

 Siltnamio statymo vieta

2 pav. Rekomenduojama šiltnamio statymo vieta.


Rėmas

Aliuminio privalumai – ilgaamžiškumas, tvirtumas, praktiškai nereikia priežiūros, nerūdija, nepūva. Jei norite, kad šiltnamis būtų ne tik funkcionalus (ne tik daržovėms, bet ir kitiems laisvalaikio pomėgiams), bet ir estetiškas, aliuminio konstrukciją galima dažyti (rekomenduojama - tik milteline dažymo technologija!). Konstrukcija gali būti ir iš paprasto metalo, bet jis - rūdija. Medinių rėmų rinktis nepatartina, nes jie, bėgant laikui, sutrūnys dėl nuolat šiltnamyje esančios drėgmės. Išimtis – raudonojo kedro medis, tačiau dėl ypač aukštos kainos jis praktiškai nenaudojamas šiltnamiams gaminti. Teisingai pasirinkus ir surinkus aliuminio šiltnamio konstrukciją, jis tarnaus net iki 30 ir daugiau metų. 

 siltnamio takas 3
3 pav. Aliuminio konstrukcijos/rėmo šiltnamis. Foto: GardenIs

 
Forma 

Jų siūloma pačių įvairiausių: pagrindas gali būti stačiakampio, kvadrato, apskritimo, ovalo; stogas – šlaitinis, arkos ar kupolo formos. Prieš priimdami sprendimą, pagalvokite, kam jį naudosite (ką auginsite, ką jame veiksite skirtingu metų laiku), kur statysite, ar ši forma išlaikys šiltnamio struktūrą stipriai pasnigus, pučiant stipriam vėjui. Galima statyti atskirai arba jungti prie esamo pastato sienos.

 siltnamiu formos
4 pav. Stačiasienio šiltnamio formų pavyzdžiai: stačiakampis, stačiakampis ant mūro sienelės, apvalus, kvadrato formos. Foto: GardenIs


Šiltnamio aukštis

Rinkdamiesi šiltnamį būtinai atkreipkite dėmesį į jo šoninės sienelės ir bendrąjį aukštį. Aukštesniame šiltnamyje bus daugiau erdvės ne tik augalams, bet ir jums patiems. Rinkdamiesi šiltnamį su aukštesne sienele, atkreipkite dėmesį į dangos storį ir stogo nuolydį. Plonesnės dangos gali būti neatsparios vėjo gūsiams, o mažas stogo nuolydis gali pridaryti bėdos žiemą, gausiai pasnigus. Praktiška šonuose įsirengti lentynas, daigyklas, pakabinamus vazonėlius, įsirengti sau nedidelę darbo ar poilsio zoną. Išnaudokite statinio erdvę kuo racionaliau.

 siltnamio aukstis
5 pav.  Šiltnamio šoninės sienelės aukštis: 132 cm, 154 cm, 181 cm. Foto: GardenIs


Pamatas

Labai svarbu, kad šiltnamis būtų pastatytas ant tvirto, horizontalaus ir lygaus pagrindo, kitaip bus sunku prie jo pritvirtinti šiltnamio rėmą, įstatyti dangą. Jei nenorite daryti betoninio pamato visu šiltnamio perimetru, galima įsigyti specialų metalo (aliumininį, cinkuoto plieno ar kt.) pagrindą, tik nepamirškite įbetonuoti jo kampų. Toks pagrindas yra tvirtas, jį lengva surinkti ir, prireikus, bet kada perkelti į kitą vietą. Galima kloti ir medinį pamatą, bet tai – nors ir pigus, bet gana trumpalaikis sprendimas.

 betono pamatas siltnamiui 1
6 pav. Betoniniai šiltnamio pamatai. Foto: GardenIs

siltnamio pamatas aliuminis
7 pav. Specialus aliuminio pamatas šiltnamiui. Foto: GardenIs

 
Danga

Kurią šiltnamio dangą rinktis – stiklo ar plastiko? Vienareikšmio atsakymo nėra. Kiekvienas mūsų turime skirtingus šiltnamio formos, funkcijos ir estetikos reikalavimus.

polikarbonato danga siltnamiuistiklo danga siltnamiui
8 pav. Šiltnamio dangos: polikarbonatas, stiklas. Foto: GardenIs

Jei rinksitės stiklo dangą, šiltnamis atrodys estetiškiau. Be to, stiklo danga – ilgaamžė, skaidri, praleidžianti saulės šviesą ir šilumą. Skaidrus statinys papuoš jūsų sodą. Jei nepažeisite mechaniškai, stiklas ilgai išliks beveik nepakitęs. Jis atsparus įbrėžimams, karščio ir šalčio poveikiui, jį lengva nuvalyti. Stiklo masė didesnė, todėl visas šiltnamis bus sunkesnis, todėl stabilesnis, atsparesnis stipriam vėjui. Vienas iš esminių stiklo šiltnamio trūkumų – greitai įšyla, bet greitai ir atvėsta.

Jei rinksitės plastiką - kanalinį polikarbonatą, atsakingai įvertinkite jo savybes: storį, spalvą, lakštų uždarymo technologiją, gamintojo suteikiamą garantinį laikotarpį. Kuo storesnė polikarbonato danga, tuo geresnės jo termoizoliacinės savybės, didesnis atsparumas stipriam vėjui. Prastesnės kokybės polikarbonatas jau po metų kitų gali pakeisti spalvą, ar net struktūrą. Kadangi polikarbonatas – daugiasienė su oro tarpu medžiaga, prieš dedant į rėmą jos visus šonus būtina tinkamai uždaryti, kad viduje nesikauptų dulkės, samanos, vabzdžiai ir pan., bet tuo pačiu kanaluose cirkuliuotų oras, pasišalintų drėgmės perteklius ir pan.

Rinkdamiesi šiltnamį, atkreipkite dėmesį, kokiu būdu ir ar tvirtai stiklo ar polikarbonato dangos bus tvirtinamos prie rėmo. Ar, prireikus, bus sudėtinga vieną ar kelis lakštus pakeisti? Kiek ilgai danga išlaikys savo kokybines ir estetines savybes?

Išsamiau - skaitykite čia.


Vėdinimas

Svarbiausias šiltnamio uždavinys – sukurti augalams palankiausią temperatūrą ir oro drėgmę.
Vėdinimas turi vykti be skersvėjų, todėl geriausia, kai vėdinama per stoglangius: karštas oras kyla į viršų, maišydamasis su patenkančiu iš lauko grynu oru ir apsikeisdamas su juo drėgme bei šiluma. Tam, kad nereikėtų nuolat patiems atidarinėti ir uždarinėti stoglangių, patogu įsirengti automatines langų darinėjimo sklendes, kurios atsidaro reaguodamos į oro temperatūrą. Vėdinant tik per praviras duris, šaltas oras cirkuliuoja pažeme, o tai ypač pavojinga jauniems augalams ar užklupus šalnoms. (Išsamiau apie sklendes ir kt. vėdinimo priemones - čia)

stogas vamzdeliai     langas1
 9 pav. Automatinė lango varstymo sklendė ir papildomas langas. Foto: GardenIs

Pomidorams reikalinga minimali temperatūra - +15°C, maksimali – +35°C; esant vidutiniam apšvietimui, optimali temperatūra yra apie +23°C. Aukštesnė ir žemesnė temperatūra nepalanki vaisiams vystytis. Vaisiai +12–16°C temperatūroje vystosi ilgiau; kai temperatūra pakyla virš +16°C, jie formuojasi greičiau. Padidinus nakties temperatūrą, pagreitėja vaisių vystymasis.

Agurkas – šilumą mėgstantis augalas. Agurkų augimui labai nepalankūs temperatūrų svyravimai. Optimali temperatūra agurkams priklauso nuo augimo ir vystymosi laikotarpio bei apšvietimo. Maksimali augalų augimui temperatūra dieną ir naktį yra +28°C. Maksimalus derlius – kai oro temperatūra naktį  +19–20°C, o dieną – +20–22°C. Esant žemesnei temperatūrai, sumažėja fotosintezės intensyvumas, sutrinka kvėpavimas, susilpnėja šaknų veikla. Didelės įtakos turi ir dirvos temperatūra, ji turi būti 2–3° C žemesnė, nei oro temperatūra. Bet jei dirva šalta, sulėtėja šaknų augimas, sutrinka maistingų medžiagų apykaita, augalai suserga šaknų puviniu. Minimali temperatūra šaknų zonoje agurkams yra +19° C, bet, pageidautina, šaknų zonoje palaikyti +22–23°C temperatūrą. Esant žemai dirvos temperatūrai, mažėja derlius, o per aukštai – perdžiūsta šaknys.


Laistymas

Laistyti reikia ryte arba (ir) vakare drungnu vandeniu. Geriausiai būtų, jei tai būtų lietaus vanduo. Ar žinote, kad ant lapų patekę vandens lašai sutrikdo natūralų garinimo procesą ir gali tapti lapų nudegimų priežastimi? O perteklinis laistymas gali išplauti iš dirvožemio maistingąsias medžiagas. Todėl laistykite atsakingai. Jei neturite laiko, bet norite taupyti vandenį, įsirenkite lašinę laistymo sistemą. Tokia sistema augalams visada tieks šiltą vandenį, nes šis, lėtai tekėdamas siaurais vamzdeliais, suspės sušilti. Sistemai galite naudoti surinktą lietaus vandenį arba jungti prie vandentiekio. Tam nereikia jokios elektros energijos.

Kad dirvožemis prarastų mažiau drėgmės ir palaikytų pastovesnę šaknų temperatūrą, geriausia dirvą pridengti mulčiu, nupjauta žole ir pan. (taip ją apsaugosite ir nuo piktžolių). Jei norite išvengti dirvožemio nualinimo, siūlome daržoves auginti dėžėse, daiginimo lentynose ar vazonuose. Taip auginant augalus, nereikės kiekvieną pavasarį perkasti viso šiltnamio žemės, nes dirva dėžėse bus kasmet atnaujinama. šiltnamis bus švaresnis. Bet nepamirškite, kad tokiu būdu auginamus augalus reikės dažniau laistyti.

 laistymo sistema siltnamiui
10 pav. Tropf-Blumat automatinė drėkinimo sistema šiltnamio augalams. Foto: Tropf-Blumat ir GardenIs.
  

Šiltnamio įrengimas

Takelius galima kloti įvairiausiomis dangomis: specialios korėtos plastiko dangos, keraminių plytų, betonuoti, lentelių, šaligatvio plytelių, skaldytų akmenų, skaldos... Svarbu, kad būtų stabilus, patvarus, ilgaamžis, būtų lengva nuvalyti.

siltnamio takelisvazonai siltnamyje 1siltnamio staliukas 2siltnamio grindys 1
 11 pav. Mediena - patogi šiltnamio takelių danga. Foto: GardenIs

Kad šiltnamyje būtų patogu prižiūrėti augalus ir ilsėtis, pasirūpinkime keletu papildomų priemonių:

Lysvių atitvarai: medinės lentos, specialūs medinių tašelių atitvarai, betoniniai borteliai, plytos.

Lentynėlės: tvirtinamos prie šoninės ar galinės sienelės. Siauros, plačios – pagal tai, ką ant jų norime laikyti: vazonėlius, daigyklas ar dėžutes. Patogu erdvesnio šiltnamio šone pastatyti atskirą kelių lygių lentyną.

Tvarkai: jei šiltnamyje praleidžiate daugiau laiko, augalų priežiūros įrankiams ar priemonėms (trąšoms, pirštinėms, virvutėms, sėkloms, žirklės ir kt.) susidėti prireiks spintelės, staliuko, lentynėlės ar kabyklos.

Daigų parišimui: patogu įsigyti prie šiltnamio stogo tvirtinamus augalų parišimo vamzdelius ir prie jų virvelėmis ar specialiomis spiralėms tvirtinti atskiro augalo stiebą. Specialūs kabliukai: tirtinami į bet kurią šiltnamio rėmo dalį. Ant jų kabinami gėlių vazonai, augalų stiebų tvirtinimo virvelės, smulkieji įrankiai ar bet koks kitas daiktas. 

Išsamiau - skaitykite čia.

Jei į šiltnamį užsuksite ne tik augalų prižiūrėti, bet ir atsipūsti nuo aplinkos šurmulio, palikite priekinėje ar galinėje šiltnamio pusėje erdvę sau. Pasistatykite patogų krėslą. Šalia – staliuką ar lentynėlę. Štai jums ir jauki vieta, kurioje norėsis prisėsti ir ramybėje, nepakartojamo aromato apsuptyje, stebėti žieduose dūzgiančias bites. 
 

Meilė

Be meilės sodui – nė iš vietos! Stenkitės, domėkitės, rūpinkitės augmenija. Tada daigeliai augs kaip ant mielių, šiltnamyje užauginsite ne vieną derlių, sveikai maitinsitės, daugiau judėsite ir šie malonumai atpirks visas pastangas!

 poilsis siltnamyje

12 pav. Šiltnamis - ne tik augalams. Ir jūsų poilsiui! Foto: Juliana A/S


 

Pastaba: Be UAB „Gardenis" sutikimo raštu šios interneto svetainės tekstą ir nuotraukas kopijuoti draudžiama.


Gardenis icon